Pondělí, Říjen 14, 2019

logo 7a

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Interaktivní mapa

Chcete si prohlédnout Pařížské památky téměř na vlastní oči? Zajímá vás kde které památky v Paříži jsou a jak se k nim dostat? To vše a mnohem víc, najdete v naší interaktivní mapě.

Chcete vědět víc?

Paris Pass se slevou

Máme pro vás malý bonus, který jinde nedostanete. Kartu Paris Pass s pěknou slevou. Chcete li ušetřit ještě víc POZOR akce jen do 15.9.2016, tak uplatněte náš slevový kód.

Chcete vědět víc?

 

Karta Paris Pass

Nechcete platit vstupné v Pařížských památkách? Nechcete čekat v nekonečných frontách při vstupu do Pařížských památek? Chcete jezdit po Paříži městskou dopravou zadarmo?

Chcete vědět víc?

Paříž
Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Kamenný most Pont Neuf patří k nezaměnitelným obrázkům města nad Seinou. Mostu si v srdci Paříže nelze nevšimnout, neboť přetíná špičku velmi navštěvovaného ostrova Cité.

Nejstarší most v Paříži

Pont Neuf znamená ve francouzštině Nový most, ve skutečnosti se však jedná o nejstarší pařížský most. Výstavba mostu byla započata již v roce 1578. Na dlouhou dobu byla však stavba mostu v důsledku náboženských válek pozastavena. Pont Neuf byl dokončen až na příkaz francouzského krále Jindřicha IV. v roce 1607. Sochu krále Jindřicha IV. ostatně na mostě rovněž najdete. Zásluhu na tom má jeho manželka Marie Medicejská. Poté, co byl Jindřich IV. v roce 1610 úkladně zavražděn, Marie Medicejská poručila, aby byl Pont Neuf upraven a aby na něm bylo vytvořeno místo k umístění panovníkovy sochy.

550 Pont neuf by David Monniaux

Most Pont Neuf a špice ostrova Cité - Autor snímku David Monniaux

Krásy mostu Pont Neuf

Pont Neuf byl hned po svém dokončení zcela odlišný od ostatních pařížských mostů. Nestály totiž na něm žádné budovy a domy, jak bylo tehdy v Paříži dobrým zvykem. Navíc byl most vybaven kvalitními chodníky a širokými výklenky, v nichž měli své obchůdky pařížští prodavači a obchodníci.

Pont Neuf ve světle čísel

Kamenný most Pont Neuf je poměrně dlouhý most. Měří 238 metrů a široký je 20,50 metru. Šířka mostu vyplňuje vozovka, která je široká 11,50 metrů a dva pěší chodníky, každý chodník je široký 4,50 metru. Když se na most podíváte z dálky, tak zjistíme, že má dvě ramena. Delší rameno má celkem sedm pilířů, kratší rameno má pro změnu pouze pět pilířů. Most není nikterak kýčovitě vyzdoben, po jeho obou stranách naleznete celkem 385 kamenných maskaronů. Nepřehlédnutelnou sochou je samozřejmě skulptura krále Jindřicha IV., který sedí na koni. Socha však není původní, protože originál byl silně poničen během Velké francouzské revoluce. Původní socha byla totiž z bronzu, takže během Francouzské revoluce byla roztavena na výrobu děl. Současná socha pochází z roku 1818. Pont Neuf je od roku 1991 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Poslední velká restaurace mostu proběhla v roce 2007.

550 point nef 1981

Dobový snímek mostu z roku 1981

Pont Neuf a umění

Pont Neuf je samozřejmě magickým místem, které přitahuje umělce z celého světa. V roce 1985 byl například uměleckou dvojicí Christo a Jeanne-Claude celý most zahalen do plátna. V roce 1994 byl pro změnu Pont Neuf vyzdoben květinami. Postaral se o to známý japonský návrhář Kenzó Takada.

Jak se k mostu dostanete

Nejlépe je použít pařížské metro (linka číslo 7) a vystoupit na stanici Pont Neuf. Ze stanice Pont Neuf již dojdete pohodlně pěšky.

Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Památky

Vstupné do památek zdarma?

info paris passNechcete platit vstupné do Pařížských památek? Nechcete stát ve frontách u vstupů? Chcete jezdit Pařížskou MHD zdarma?

Chcete vědět víc?

Průvodce Paříží

Paříž a její památky

versalies 4

Přehled památek Paříže

V Paříži je nespočet památek, které stojí za návštěvu. Zde najdete jejich ucelený přehledný seznam a detailní popis každé Pařížské památky.

Pokračujte zde

Paříž a důležité informace

metro 2

Důležité informace pro vás

Podívejte se na důležité informace, které se vám budou před cestou do Paříže hodit. MHD, letiště v Paříži, jak používat turistické karty atd.

Pokračujte zde

Pařížský blog

eifellovka 2

Pařížský blog s novinkami

Zde se dozvíte spoustu novinek, které se vám budou hodit, pokud plánujete cestu do Paříže a také aktuální Pařížské akce.

Pokračujte zde