Pondělí, Říjen 14, 2019

logo 7a

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Interaktivní mapa

Chcete si prohlédnout Pařížské památky téměř na vlastní oči? Zajímá vás kde které památky v Paříži jsou a jak se k nim dostat? To vše a mnohem víc, najdete v naší interaktivní mapě.

Chcete vědět víc?

Paris Pass se slevou

Máme pro vás malý bonus, který jinde nedostanete. Kartu Paris Pass s pěknou slevou. Chcete li ušetřit ještě víc POZOR akce jen do 15.9.2016, tak uplatněte náš slevový kód.

Chcete vědět víc?

 

Karta Paris Pass

Nechcete platit vstupné v Pařížských památkách? Nechcete čekat v nekonečných frontách při vstupu do Pařížských památek? Chcete jezdit po Paříži městskou dopravou zadarmo?

Chcete vědět víc?

Paříž
Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Každé větší město má svůj městský úřad nebo radnici. Čím má město více obyvatel, tím je radnice větší. Radnice v Paříži není samozřejmě žádnou výjimkou. Pařížská radnice De Ville de Paris je velký renesanční palác, který se nachází v centru města. Budova byla vybudována v roce 1533.

Popis pařížské radnice

Budova pařížské radnice se opravdu nedá přehlédnout. Připomíná spíše malý zámeček, který by nedělal ostudu žádné aristokratické rodině. Radniční budovu najdete na nábřeží pravého břehu řeky Seiny.
Název radnice je mírně matoucí

Zajímavý je celý francouzský název pařížské radnice. Celé označení totiž zní "Hôtel de ville de Paris". S hotelem však tato budova nemá vůbec nic společného, žádné luxusní ubytování tady tedy nehledejte.

K radniční budově ze západu přiléhá pěkné náměstí "Place de l'Hôtel-de-Ville". Toto náměstí je minimálně stejně velké jako radniční budova. Náměstí "Place de l'Hôtel-de-Ville" je rovněž velmi rušným a frekventovaným místem, kde se velmi často pořádají rozmanité kulturní a sportovní akce. Běžně se zde kupříkladu pořádají exhibiční zápasy v basketbale a v tenise. V zimních měsících zde pravidelně najdete ledové kluziště či oblíbené ledové skluzavky pro děti. V letních měsících jsou zde zelinářské trhy a mnohé další akce.

Dějiny pařížské radnice

Historie pařížské radnice je velmi dlouhá, neboť sahá až do 13. století. Ve středověku zde stála rovněž radnice, ale byla mnohem menší a méně okázalejší. Po zbourání staré radnice se přistoupilo ke stavbě nové. Celé dílo bylo dokončeno v roce 1533. Radniční budova byla postavena v renesančním slohu. V novodobých dějinách byla pařížská radnice rovněž němým svědkem mnohých bouřlivých událostí. Radniční budova nejvíce utrpěla v revolučních letech. Nejvíce byla poškozena během Velké francouzské revoluce a revoluce roku 1848. Tyto revoluční roky však nebyly nic ve srovnání s rokem 1871, kdy radnice vyhořela. Následně musela být radniční budova řádně opravena, což se stalo v letech 1874 až 1882. Tehdy dostala budova novore­nesanční háv.

Zajímavosti pařížské budovy

Na budově je celkem 136 soch, které představující důležité občany Paříže. K pařížské radnici se můžete dopravit metrem, což je nejsnadnější a nejrychlejší možnost. Vystoupíte na stanici metra Hôtel de Ville. Použít můžete žlutou linku nebo hnědou linku. Pokud se chcete do radniční budovy podívat dovnitř, je potřeba si prohlídku radnice dopředu rezervovat. V přízemí budovy se občas pořádají příležitostní výstavy, které jsou široké veřejnosti rovněž běžně přístupné.

 

Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Památky

Vstupné do památek zdarma?

info paris passNechcete platit vstupné do Pařížských památek? Nechcete stát ve frontách u vstupů? Chcete jezdit Pařížskou MHD zdarma?

Chcete vědět víc?

Průvodce Paříží

Paříž a její památky

versalies 4

Přehled památek Paříže

V Paříži je nespočet památek, které stojí za návštěvu. Zde najdete jejich ucelený přehledný seznam a detailní popis každé Pařížské památky.

Pokračujte zde

Paříž a důležité informace

metro 2

Důležité informace pro vás

Podívejte se na důležité informace, které se vám budou před cestou do Paříže hodit. MHD, letiště v Paříži, jak používat turistické karty atd.

Pokračujte zde

Pařížský blog

eifellovka 2

Pařížský blog s novinkami

Zde se dozvíte spoustu novinek, které se vám budou hodit, pokud plánujete cestu do Paříže a také aktuální Pařížské akce.

Pokračujte zde