Pondělí, Říjen 14, 2019

logo 7a

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Interaktivní mapa

Chcete si prohlédnout Pařížské památky téměř na vlastní oči? Zajímá vás kde které památky v Paříži jsou a jak se k nim dostat? To vše a mnohem víc, najdete v naší interaktivní mapě.

Chcete vědět víc?

Paris Pass se slevou

Máme pro vás malý bonus, který jinde nedostanete. Kartu Paris Pass s pěknou slevou. Chcete li ušetřit ještě víc POZOR akce jen do 15.9.2016, tak uplatněte náš slevový kód.

Chcete vědět víc?

 

Karta Paris Pass

Nechcete platit vstupné v Pařížských památkách? Nechcete čekat v nekonečných frontách při vstupu do Pařížských památek? Chcete jezdit po Paříži městskou dopravou zadarmo?

Chcete vědět víc?

Paříž
Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Fontána neviňátek se francouzsky řekne Fontaine des Innocents a najdete ji na náměstí des Innocents ve čtvrti Beaubourg a Les Halles. Jedná se vskutku o nádhernou a krásnou renesanční kašnu, která spatřila světlo světa v roce 1549.

Kašna byla vytvořena podle návrhu Pierra Lescota francouzským sochařem Jeanem Goujonem. Původně však kašna nestála zde, nýbrž na Rue Saint-Denis. Na zdejší místo byla přemístěna teprve v 18. století. Od té doby však stojí zde a je nezaměnitelným symbolem Les Halles.

550 Fontaine des Innocents by Cancre

Fontána Neviňátek - Autor snímku Cancre

Dějiny fontány

Každý artefakt má své dějiny. Nejinak je tomu i v případě fontány neviňátek. Jak jsme již pověděli na začátku, fontána nejprve stála na ulici Saint-Denis. Bylo to konkrétně na rohu této ulice, kde rovněž začínal místní poměrně rozlehlý hřbitov Neviňátek. Tento hřbitov fungoval na těchto místech již ve 12. století. Kolem hřbitova byla zastřešená galerie, pod níž byly uchovávané lidské kosti, které byly exhumované ze společných hrobů. Podle jedné pověsti se traduje, že během těžkého obléhání Paříže Jindřichem IV. v roce 1590 zubožení a hladovějící obyvatele Paříže tyto ležící kosti rozemílali na jemnou mouku. Hřbitov neviňátek byl však v roce 1786 definitivně zrušen a na jeho místo bylo postaveno velké tržiště. Kosti ze zaniklých hrobů byly postupně převezeny do katakomb na jihu města. Renesanční kašna rovněž musela ustoupit a proto byla převezena na místo, kde stojí dodnes.

Fontána neviňátek však nebyla pojmenována podle stejnojmenného hřbitova, nýbrž podle kostela svatých Neviňátek, který stál u kašny. Kostel byl však zbořen, fontána se však dochovala, což je jenom dobře, neboť se jedná o krásné architektonické dílo, které bylo v nedávné době pečlivě zrekonstruované.

550 inocentes by Miguel Hermoso Cuesta

Detail fontány Neviňátek - Autor snímku Miguel Hermoso Cuesta

Popis fontány

Fontána neviňátek zaujme už na první pohled, neboť voda z fontány zde nádherně prýští. Při bližším prozkoumání zjistíme, že fontána má tvar otevřeného čtvercového altánu. Tento čtvercový altán má celkem čtyři arkády a je zakončen pěknou kopulí. Každý pilíř fontány je vyzdoben třemi korintskými pilastry a dvěma sochami, které představují vodní nymfy. Frontony jsou rovněž vyzdobeny krásnými výjevy z mythologie. Všem těmto výjevům je společný motiv vody. Uvnitř kašny je chrlič z bronzu, ze kterého romanticky prýští voda, která stéká po šestistupňových schodech do spodního kruhového bazénu.

Jak se k fontáně neviňátek dostanete?

K fontáně neviňátek se nejlépe a nejrychleji dostanete pařížským metrem. Stačí, když vystoupíte na stanici metra Les Halles a pak půjdete pěšky.

Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Památky

Vstupné do památek zdarma?

info paris passNechcete platit vstupné do Pařížských památek? Nechcete stát ve frontách u vstupů? Chcete jezdit Pařížskou MHD zdarma?

Chcete vědět víc?

Průvodce Paříží

Paříž a její památky

versalies 4

Přehled památek Paříže

V Paříži je nespočet památek, které stojí za návštěvu. Zde najdete jejich ucelený přehledný seznam a detailní popis každé Pařížské památky.

Pokračujte zde

Paříž a důležité informace

metro 2

Důležité informace pro vás

Podívejte se na důležité informace, které se vám budou před cestou do Paříže hodit. MHD, letiště v Paříži, jak používat turistické karty atd.

Pokračujte zde

Pařížský blog

eifellovka 2

Pařížský blog s novinkami

Zde se dozvíte spoustu novinek, které se vám budou hodit, pokud plánujete cestu do Paříže a také aktuální Pařížské akce.

Pokračujte zde